Mirko Ojakivi

Sotsiaalminister Hanno Pevkur soovib ametiühingutelt ja tööandjatelt heakskiitu plaanile, mille kohaselt saaksid töötuks jäävad inimesed seni plaanitust kümme protsenti väiksema töötuskindlustushüvitise.

Praeguses, 1. juulil jõustuvas töötuskindlustusseaduses on kirjas, et töötuks jääval inimesel on õigus saada töötukassast esimesel sajal päeval oma viimase aasta keskmisest palgast 70 protsenti ja järgmistel kuudel 50 protsenti. Pevkuri plaani kohaselt saaksid uued töötud juulist esimesel sajal töötuksolemise päeval 60 protsendi ja järgmistel hüvitamisele kuluvatel päevadel 40 protsendi suurust töötuskindlustushüvitist.

Väikeseks kompvekiks töövõtjatele oleks siiski paketis sisalduv ettepanek, mille kohaselt peaksid tööandjad hakkama koondamisest inimesele ette teatama ühe kuu asemel kaks kuud.

Sotsiaalministeeriumi meedianõunik Jana Zdanovitš selgitas, et uus töölepinguseadus seab majanduslikel põhjustel töösuhte lõpetamisest etteteatamise tähtaja sõltuvusse töösuhte pikkusest. Nii peab tööandja koondamisest ette teatama töösuhte pikkusest sõltuvalt 15 kuni 90 kalendripäeva.

Kolm plaani

Sotsiaalminister Hanno Pevkur ei soovinud ise eile oma plaani kommenteerida, lisades, et kokku pakkus ta tööandjatega ja ametiühingutega kohtudes välja kolm plaani. „Laias laastus puudutavad need kolm ettepanekut maksemäärade tõstmist ja hüvitiste väljamaksmiste piiramist. Kuid millised need kolm varianti täpselt on, sellest on veel vara rääkida,” kõneles Pevkur.

Ametiühingute keskliidu juhataja ja töötukassa nõukogu esimehe Harri Taliga sõnul arutavad ametiühingud ettepanekuid järgmise nädala teisipäeval. Ka eile oli ühe variandina laual ettepanek, et kui tööandjad ja ametiühingud ei nõustu töötukassa hüvitiste vähenemisega, võiks uue töölepinguseaduse jõustumise edasi lükata. Taliga sõnul peavad tööandjad seda varianti väga halvaks variandiks.

„Kindel on siiski see, et töötukassa praeguses olukorras pankrotti ei lähe. Pigem on küsimus selles, kuidas kriisist välja tulla ja mis saab töötukassast pärast kriisi,” selgitas Taliga.

Esmaspäeval teatas peaminister Andrus Ansip, et soovib valitsussektori eelarvetasakaalu säilitamiseks külmutada töötukassa reservid. Ansipi plaani ei toeta ei sotsiaaldemokraat Eiki Nestor ega ka Harri Taliga. Mõlemad mehed rääkisid, et töötukassa reserve ongi kogutud halbadeks aegadeks ja töötukassast ei saa väljamakseid teha tulupõhiselt.