Koalitsioonileppes sisalduval emapalgal ei ole tõenäoliselt tagasiulatuvat jõudu ning see kehtib neile naistele, kes sünnitavad lapse alates tuleva aasta 1. jaanuarist, vahendab Postimees Online Eesti Päevalehte.

«Mina ei riskiks öelda, millal emapalk kehtima hakkab ega teisi tehnilisi üksikasju enne, kui seaduseelnõu täpselt paigas on,» ütles reformierakondlane Maret Maripuu. «Minu isikliku arvamuse kohaselt puudutab see neid lapsi, kes sünnivad alates 1. jaanuarist 2004.»

Ka tulevane sotsiaalminister Marko Pomerants (Res Publica) nentis, et tõenäoliselt emapalgal tagasiulatavat mõju pole. «Kuskil on see vahe, kuhu piir tuleb tõmmata. Tee või tina, aga paremini ei saa,» tõdes ta. «Loodan väga, et need emad, kes on praegu lapseootel, ei teinud otsust mitte kõmust emapalga kohta, vaid tahtmisest lapsi saada.»

Maripuu sõnul ei võimalda tänavustele sünnitajatele emapalka maksta selle aasta riigieelarve. «Kõik valikud on seotud ju raha hulgaga,» lisas Pomerants.

ES Turu-uuringute valimisjärgse üle-eestilise küsitluse põhjal on toetused lastele ja väikeste lastega peredele, sealhulgas emapalk, rahva kõige suurem ootus uuelt valitsuselt.

Poliitikud polnud veendunud, kas emapalk kehtib ka naistele, kes sünnitavad mitu last järjest. «Loogiliselt peaks ring otsast peale hakkama, pole ju vahet, kas lapsepuhkusele jäädakse töölt või otse puhkuselt,» ütles Pomerants.

Vaidlusi põhjustab ka palga maksmine isadele. «Lapseoote periood on ainult ema pärusmaa. Isal on ainult ootused, mitte ootamine,» lausus Pomerants. «Tundugu see nii seksistlik kui tahes – üksikemasid on palju rohkem kui üksikisasid.»

Samas möönis ta, et seaduses peaks kajastuma isapalga alternatiiv juhuks, kui lapse emaga midagi juhtub.


sokk vastas teemale: #17946 20 aastat 10 kuud tagasi
Diana, Sa ei jäänud ju ometi rasedaks selle mõttega, et selle eest mingit raha saada? Või kui jäid, siis oled ise kehvas ajastuses süüdi... sorry!
On ju selge, et kuhugi tuli piir tõmmata, muidu tuleks ju kõigile elavatele emadele (nt ka 80 aastastele memmedele) emapalka maksta...?
Ja Anne kommentaarist teemas "valitsev ebaõiglus" jääb mulje, et Sa siiski saad emapalka.
diana vastas teemale: #17943 20 aastat 10 kuud tagasi
Väga huvitav minu sünnitamise tähtaeg on detsembri viimane nädal kas pean siis käima jalad ristis et sünniks 2004 jaanuar absurd
Anne vastas teemale: #17939 20 aastat 10 kuud tagasi
Sul on ju siiski lootus saada emapalka, praeguse seisuga plaanitakse siiski maksta ka neile kes sünnitavad 2003 aastal ja kelle laps saab 2004 aastal aastaseks kuni lapse aastaseks saamiseni.
Maie vastas teemale: #17841 20 aastat 11 kuud tagasi
Või äkki hoopis mõni sooviks ka 10-aasta tagust laiendust.Miks vaevata oma pead sellega, mida pole.Sinu õigus ja õnn on saada laps, kelle sa ju sünnitasid iseendale, mitte riigile ja olgem rahul sellegi pisku eest, mida riigisaksad oma uhkuse-ülbuse kõrvalt poetavad meile.Tunneme parem rõõmu selle üle, et kellelgi veab tänu võimuvõitlusele.
Edu Sulle ja su pesamunale.
katariina vastas teemale: #17838 20 aastat 11 kuud tagasi
On ju ebaõiglane kui minu laps sünnib detsembris ja ma jään emapalgast ilma! See seadus võiks laieneda pool aastat tagasi.
arvaja vastas teemale: #17837 20 aastat 11 kuud tagasi
No ei ole lihtsalt võimalik teha nii, et kõik oleksid õnnelikud. Kuhugi tuleb see piir tõmmata ja asi vask. Kui teha nii nagu sa soovitad, siis kuidas tunnevad ennast need vanemad kelle laps sai just aastaseks - miks meie nüüd "nii napilt" ilma jääme?!
Lisaks on asi ilmselt seotud eelarvega - aasta 2003 oma on juba paigas ja seega raha lihtsalt ei ole...
Ants vastas teemale: #17836 20 aastat 11 kuud tagasi
Arvatavasti ei sünnita enamus naisi raha saamise pärast, kuid tundub siiski väga ebaõiglane kui näiteks 2003.a. detsembris sünnitanu jääb sellest "emapalgast" ilma. Minu arvates peaks maksma "emapalka" ka enne seaduse vastuvõtmist sünnitanud naistele, kelle laps ei ole veel ühe aasta vanune. "Emapalka" võiks siis maksta kuni lapse ühe aasta vanuseks saamiseni - kasvõi ühe kuu eest (kui laps oli enne seaduse kehtima hakkamist 11 kuu vanune). Kui tegemist on last kasvatava üksikisaga, siis tuleb tasuda isale. Selline piiri tõmbane, et alates 01.01.2004.a. sünnitanutele makstakse emapalka, on jäik ja ebavõrdne.