Tallinna ja Harjumaa palgad edestavad juba teisi regioone ligi poole võrra, mis ei sunni siiski veel ettevõtjaid tööjõumahukamat ettevõtlust pealinnast ära viima.

Eelmisel aastal oli keskmine brutokuupalk Tallinnas 7553 krooni ehk 2130 krooni rohkem, kui palgaskaalal teisel kohal oleval Tartumaal. Tänu pealinnale oli ka Harjumaa keskmine palk ülejäänud Eestiga võrreldes oluliselt kõrgem, kuid teised maakonnad jäid juba oma palgatasemetega oluliselt riigi keskmisele alla.

Suurim palgakasv oli mullu tänu Kuperjanovi väeosale Võrumaal, kus palgad kasvasid aastaga 18,2 protsenti, ning madalaim Hiiumaal, kus kalatööstuse madalseisu tõttu kerkisid palgad keskmiselt vaid 3,6 protsenti.

Kõrgepalgalised töötajad

Tööturuameti nõuniku Elo Parveotsa sõnul tulenevad Tallinna suuremad palgad eelkõige kõrgemapalgalistest ametikohtadest. «Näiteks enamik ettevõtete peakontoritest asub Tallinnas,» selgitas Parveots, kelle hinnangul pole konkreetsete ametite lõikes palgavahed Eestis siiski veel nii suured, et ettevõtjad hakkaksid Tallinnast töökohti mujale Eestisse üle viima.

Kui Edelaraudteel ja Eesti Energial on üle Eesti erinevates maakohtades sarnastel ametikohtadel võrdsed palgad, siis näiteks Merko Ehitusel, Falckil ja Hansapangal erinevad palgad piirkonniti.

«Eks meil ole ka väljamüügihind erinevates regioonides erinev,» põhjendas Falck Balticu juhatuse liige Tarmo Keskküla. «Kuigi tööpuudus on Eestis küllalt suur, siis kahjuks on meil pidevalt tööjõupuudus ja saba tööle soovijatest ukse taga ei ole.»

Edelaraudtee juhi Henn Ruubeli sõnul ei tähenda asjaolu, et nende ettevõtte peakontor asub Türil, seda, et nende palgad oleksid oluliselt erinevad võrreldes olukorraga, kui see asuks Tallinnas.

«Palgad olenevad ka majandusharust, sest kui ka meil oleks siin seitse panka, siis oleks siinne keskmine tase kõrgem,» märkis Ruubel. «Eks palga määrab ka kokkulepe poolte vahel ja tööturu seis, kuid näiteks jaamakorraldajatel ja teetöölistel on meil üle Eesti küllalt sarnased palgad.»

Hansapank arvestab palkade määramisel antud piirkonna palgaturu taset, mistõttu ka sarnase töö eest võib näiteks telleri palk Tallinnas ja Põlvas erineda.

Palk erineb piirkonniti

«Teenindajate töötasu üle otsustamise oleme viinud lokaalsele tasandile ehk siis töötasu üle otsustab kohalikke tingimusi arvestades töötaja vahetu juht,» selgitas Hansapanga personalijuht Hels Mikkal. «Palgaerinevused jäävad 10 protsendi piiresse.»

Standardi juhi Enn Veskimäe sõnul erinevad küll tööstustööliste palgad Eesti lõikes, kuid palgavahed pole siiski veel nii suured, et sunniks töökohti Tallinnast mujale viima. «Pigem võivad keskkonnanõuded hakata tulevikus sundima tööstust Tallinnast välja kolima,» arvas Veskimägi.

Aivar Reinap