Merike Lees

Arvestades uuel aastal jõustuvaid maksumuudatusi – tulumaksu alanemist ja maksuvaba miinimumi tõusu –, saavad töötajad, kellele detsembri palk makstakse välja jaanuaris, kätte suurema summa.
Alates 2005. aasta 1. jaanuarist alaneb tulumaksumäär 24 protsendile ning maksuvaba tulu suureneb 1700 kroonile kuus. Kuna maksustamine on kassapõhine, siis juhul, kui detsembri palk makstakse välja jaanuaris, rakendub sellele ka madalam maksumäär, ütles IMG vanemjurist ja maksukonsultant Ranno Tingas.

Tingase sõnul kehtib sama põhimõte kõigile maksustatavatele väljamaksetele, näiteks dividendid. Samuti, kui on füüsilise isikuna maksustatav vara võõrandamise tehing, siis on 1. jaanuaril laekuv tulu madalamalt maksustatud. Seega on kasulikum aasta lõpu väljamaksed lükata uude aastasse.

“Sellist olukorda võib küll nimetada optimeerimiseks, kuid tegemist on optimeerimisega seaduse piires,” ütles maksu- ja tolliameti (EMTA) juriidilise osakonna juhataja Maret Ambur.

Ettevõtjal on õigus oma tegevust ja makseid planeerida ning teha toiminguid temale võimalikult soodsal viisil. Vahet tuleb teha optimeerimisel ja maksude tasumisest kõrvalehoidumisel– viimasel juhul on tegemist olukorraga, kus isik kasutab ebaseaduslikke vahendeid ning varjab tegelikku olukorda, et maksudest kõrvale hoida, rääkis Ambur.

“Kuigi tegemist on maksete planeerimisega ühte või teise perioodi, ei saa seda küll nimetada tasumisest kõrvalehoidumiseks,” kinnitas Ambur.

Kalendriaasta jooksul tehtud väljamaksetelt tulumaksu kinnipidamisel kasutatakse väljamakse tegemise aastal ja kuus kehtivat maksuvaba tulu suurust ja maksumäära, olenemata sellest, millise perioodi eest väljamakset tehakse.

Füüsilise isiku tuludeklaratsioonis kasutatakse samuti deklareeritaval aastal kehtinud maksuvaba tulu suurust ja maksumäära ning ei kasutata tuludeklaratsiooni esitamise aastal kehtivaid suurusi. Näiteks 2005. aastal esitatakse tuludeklaratsiooni 2004. aasta eest ning seal rakendatakse 2004. aastal kehtinud maksuvaba tulu 16 800 krooni aastas ja maksumäära 26 protsenti.

Tulumaksumäär peaks järgnevatel aastatel veel langema, jõudes 2007. aastaks 20 protsendile.

Äripäev